poradnik

Kilka rad dotyczących pisania ciekawych opowiadań i książek, lub czegokolwiek.

list

Chcesz zacząć pisać książkę, bądź opowiadanie, ale nie wiesz od czego zacząć? A może już coś tworzysz i nie wiesz jak polepszyć swoją twórczość, tak aby była bardziej czytelna i zachęcała czytelnika do dalszego czytania? Oto kilka rad właśnie dla Ciebie, które mogą Ci pomóc w dalszym rozwijaniu swojej pasji.

Każdy zadaje sobie to proste pytanie: „Od czego zacząć?” Nie chciałabym Was zniechęcać, ale pisanie nie jest takie łatwe jak się większości wydaję. Nie tylko chęci i pomysły przyczynia się do napisanie czegoś wartego uwagi. Choć bez tego ciężko by było cokolwiek napisać. Napisanie chociażby jednej strony czegoś co wciągnie czytelnika, to od godziny do kilku godzin ciężkiej pracy i poprawek, których nie można pominąć. Zważywszy uwagę iż książka to nie jedna, a kilkanaście, bądź kilkaset stron pisania trzymając ten sam poziom. Teraz wymienię podstawowe zasady jakie rządzą tym światem, czyli światem wyobraźni pisząc jakieś dzieło.

          Pomysł
Od tego na pewno się zaczyna. Choć nie jest to takie proste. Polecam zaczynając już coś pisać, mieć jakiś zarys tego co będzie potem i w jaki gatunek chcemy dążyć. Oczywiście nie trzeba sugerować się tylko jednym gatunkiem. Można mieszać je ze sobą, ale ogólny szkic tego co mamy pisać powinno się przemyśleć. Czy to będzie romans, albo dramat, a może fantasy z nutką grozy.

          Czytelnicy
Tutaj zależy od tego czy chcemy pisać tylko i wyłącznie dla siebie, czy też jesteśmy na tyle odważni by to gdzieś opublikować, a może dać kilku osobom do przeczytania. Jeśli wybieracie te dwie ostatnie opcje, to warto zastanowić się do jakiej grupy osób chcemy trafić. Czy to będą nastolatki, studenci, czy osoby starsze. Dziewczyny, czy bardziej płeć przeciwna. Bo wątpię że jakiś facet z własnej woli zacznie czytać na przykład romans dwóch nastolatków w szkole. Po prostu warto zwrócić uwagę na to co ktoś chciałby przeczytać. Jednak najlepiej jest pisać o tym co nas samych byłoby w stanie wciągnąć do czytania, a wtedy zakres osób które by to przeczytały zawęża się do czytelników podobnych do nas wiekiem, płcią i zainteresowaniami.

          Błędy
Tutaj zwrócę uwagę na wszelakie błędy w pisowni. One psują czytany tekst, czy to będzie post, czy opowiadanie. Czytając zwracamy uwagę na niektóre szczegóły, które aż kują w oczy. Zniechęca to do dalszego czytania, choćby nawet tekst, który czytamy był ciekawy. Więc warto zwrócić na to uwagę. Jeśli nie popełniamy takich błędów, gramatycznych, czy stylistycznych, to nie musimy się o to bać. Jednak warto czasem przeczytać jeszcze raz napisany przez nas tekst, by skorygować niektóre błędy, które zdarzają się nawet najlepszym pisarzom. Jeśli zaś mamy problemy z nadmiernymi błędami, to nie ma co się zniechęcać do pisania. Jedynie zawsze przed publikacją, lub pokazaniem komuś swojego postu, opowiadania, czy też książki, dać komuś do poprawienia nam błędów, lub co wyżej wspomniałam, przeczytać jeszcze raz co napisaliśmy.

          Narracja
Warto zastanowić się nad narracją w naszej twórczości. Zmienia ona naprawdę wiele. Pisząc w pierwszej osobie liczby pojedynczej, czyli tak jakbyśmy pisali pamiętnik. Możemy położyć większy nacisk na uczucia i myśli bohatera, lecz ciężej jest wtedy opisać przeżycia innych bohaterów naszej powieści. Narracja trzecioosobowa pozwala nam opisywać wszystko co się dzieje wokół, oraz każdego bohatera z osobna. Najlepiej nie mieszać narracji, ale to wszystko zależy od Was.

          Format
Czyli to gdzie będziemy zapisywać naszą twórczość. Czy to będzie komputer, zeszyt, kartka czy też blog. To już zależy od indywidualnej potrzeby i wygody. Jednak jeśli chcemy to gdzieś publikować, to polecam jednak wersję elektroniczną, gdzie nie będziemy musieli przepisywać potem wszystkiego z zeszytu.

          Plan
Warto sporządzić sobie jakiś plan wydarzeń, lub chociaż krótki opis o czym zamierzamy pisać. Ułatwi to potem pracę przy pisaniu. Jeśli zabieramy się za pisanie dłuższego opowiadania, czy też książki, polecam wypisanie imion bohaterów i ich krótki opis. Pozwoli on z łatwością wrócić nam do pisania, bez potrzeby szukania imion naszych bohaterów, czy opisu ich wyglądu. Jeśli zabieramy się za pisanie czegoś naprawdę długiego, to polecam zadać sobie pytanie czy doprowadzić to do końca i czy nie porzucimy tego w połowie. W pisaniu ważna jest wytrwałość i cierpliwość, oraz oczywiście wena. Nie warto pisać niczego na siłę. Gdy zamierzacie to publikować warto zwrócić uwagę na ustalenie sobie czasu poświęconego na pisanie i systematyczności. Ewentualnie pisanie w wolnych chwilach, gdzie rzadko przynosi zamierzone efekty.

          Opisy i dialogi.
Tutaj podam kilka uwag dotyczących pisania. Nie warto przesadzać z opisami w książkach, czy też opowiadaniach. Nie znam osób, które z chęcią czytają kilkustronicowe opisy wydarzeń, postaci lub miejsc. Jest to po prostu męczące. Tak samo jak dialogi, które są po prostu za długie i w czasie czytania można już pogubić się kto co mówi. Zawsze warto przemyśleć to co piszemy i zastanowić się czy jest to napisane z sensem. Czy to co piszemy jest ciekawe i wnosi cokolwiek do naszej twórczości.

Mam nadzieje że pomogłam owymi radami przybliżyć Was do ciekawego pisania. Oczywiście można jeszcze wiele wymieniać sposobów do napisania ciekawych prac, to są tylko niektóre z nich. Jeśli masz jakieś uwagi, lub pomysły z chęcią przeczytam. Te rady są po to aby pomóc potencjalnym pisarzom pisać naprawdę świetne opowiadania, które z chęcią przeczyta spore grono czytelników. Napisałam je opierając się na własnym doświadczeniu związanym z pisaniem, które jest jednym z moich hobby. Może kiedyś wstawię tutaj swoje wypociny 😉

~Stokrotka~

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s