rozmyślania

Enneagram, czyli jaki typ osobowości posiadasz.

the-enneagram

Jest to test składający się z 36 pytań, które mają na celu określenie typu naszej osobowości. Wydaje mi się że jest dość trafny w ocenieniu naszego charakteru. Sama robię go co jakiś czas i dla mnie idealnie trafiony, oczywiście nie opisuje nas w 100%, ale warto sprawdzić na własnej skórze. W tym teście wyróżniamy 9 typów charakteru, oraz ich skrzydła. Co tu więcej pisać, sami sprawdźcie. Opiszę krótko każdy z tych typów, a raczej wstawię cytaty z Wikipedii 😉

Typ nr 1 – Perfekcjonista

PerfectionistENNEAGR.jpg

Jest obowiązkowym, skrupulatnym realistą, żyje według swoich ściśle określonych zasad. Bardzo wymagający dla siebie i innych, wiecznie krytykujący samego siebie; życie to dla niego przede wszystkim obowiązek. Uważa, że tylko on może mieć rację i że na szczęście trzeba ciężko i długo pracować. W dzieciństwie grzeczne dziecko, od którego oczekiwano zbyt wiele.

Typ nr 2 – Dawca

Giver.jpg

Jest ciepły, troskliwy i opiekuńczy. Doskonale wyczuwa potrzeby innych i stara się je zaspokajać, aby w zamian zyskać miłość i akceptację. Skupiając się na innych, najczęściej zapomina o samym sobie i o własnych potrzebach. Może manipulować ludźmi, zmieniać się dla nich – często nie wie, kim tak naprawdę jest, i potrzebuje innych ludzi, aby w nich szukać tej odpowiedzi.

Typ nr 3 – Wykonawca

Performer.jpg

Energiczny, ekstrawertyczny, ufa swoim możliwościom i zawsze dąży do osiągnięcia konkretnego celu. Uważa, że na świecie liczą się tylko ci, którzy odnieśli sukces – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Potrafi przybierać różne pozy w zależności od tego, jaki wizerunek jest podziwiany w danej grupie społecznej.

Typ nr 4 – Indywidualista

Tragic Romantic.jpg

Romantyk, ma bardzo wrażliwe odczucia i emocje, jest wrażliwy, czuły, spostrzegawczy. Ma poczucie inności, wiecznie czeka na szczęście, które właśnie ma nadejść. Nie potrafi się zadowolić tym, co ma, bo tylko niezdobyte (i często nieosiągalne) rzeczy są dla niego pociągające. Osamotniony w swoim świecie burzliwych emocji, bywa egocentryczny. Dzięki takiej skrajności przeżyć potrafi doskonale zrozumieć drugiego człowieka, włączając w to nawet najciemniejsze strony jego psychiki.

Typ nr 5 – Obserwator

ObserverENNEAGR.jpg

Introwertyk, ciekawy świata, z potrzebą wiedzy o nim, analityczny i wnikliwy. Przeczulony na punkcie prywatności i niezależności. Uważa, że nie należy kierować się emocjami, ponieważ są one zbyt nietrwałe, a uzewnętrznianie ich osłabia. Stara się wszystko przemyśleć. Nie reaguje spontanicznie, zwłaszcza w zaskakujących go sytuacjach stara się odsunąć na bok, by dopiero potem przeżyć wszystko w samotności. Często jest przez to nieświadomy swoich prawdziwych uczuć. Potrafi podejmować na chłodno trudne decyzje.

Typ nr 6 – Lojalista

Devil's Advocate.jpg

Odpowiedzialny, godny zaufania, lojalny wobec rodziny i przyjaciół. Szuka ciągłego zagrożenia – tam, gdzie go nie zauważa, automatycznie wyobraża je sobie. Jest obowiązkowy, zależy mu na sumiennej pracy w grupie. Oddany przyjaciel. Szóstka może być fobiczna lub antyfobiczna – uciekać lub atakować w obliczu niebezpieczeństwa. Nadaje się do pracy w prawie: daje wiarę innym i potrafi sprawiedliwie wydawać wyroki.

Typ nr 7 – Epikurejczyk

EpicureENNEAGR.jpg

Bardzo energiczny, żywotny i nastawiony optymistycznie. Chce uczestniczyć w życiu i czerpać z niego pełnymi garściami. Życie dla niego to jedna wielka przygoda i zabawa. Zawsze ma mnóstwo planów, a przyszłość widzi w kolorowych barwach. Często narcystyczny, trudno mu zrozumieć, że ktoś może stawać mu na drodze do szczęścia i radości. Miewa problemy z koncentracją. Nie myśli o bólu i stara się go unikać, nawet jeśli oznacza to zaprzeczanie rzeczywistości.

Typ nr 8 – Szef

Boss.jpg

Bezpośredni, ufa własnym możliwościom, odważny, opiekuńczy. Lubi walkę i ciągłe starcia. Pokazuje swoją siłę i jest ekspansywny. Wszystkiego chce więcej, jest zawsze najgłośniejszy i ciągle niezaspokojony. Jeśli się w coś angażuje, to z pełnym poświęceniem. Widzi świat w skrajnościach, tylko w czerni i bieli. W dzieciństwie to niegrzeczne dziecko, które zauważyło, że bycie grzecznym się nie opłaca.

Typ nr 9 – Mediator

Mediator.jpg

Lubi pomagać innym, jest z natury dobry oraz wrażliwy. Poszukuje jedności z innymi ludźmi i ze światem wokół. Niezdecydowany, spokojny, powolny. Wie, czego chcą inni, ale nie wie, czego sam chce. W dzieciństwie jego potrzeby i własne zdanie mogły być ignorowane. Najbardziej uparty ze wszystkich typów Enneagramu. Potrafi zjednoczyć się z drugą osobą, pragnąć tego, czego ona chce. Podąża za innymi. Kiedy podejrzewa, że jest manipulowany, zatrzymuje się i ma nadzieję, że problem sam się rozwiąże. Ma trudności z podejmowaniem decyzji i działań.

——————————————————————–

Zapraszam do zapoznania się z tą metodą określania typów osobowości i komentowania jakie Wam wyszły typy i czy się z tym zgadzacie 😉

~~Sama posiadam typ 5w4, a czasem 4w5 (naprzemiennie) i od kilku lat mi się on nie zmienia. uważam że idealnie opisuje mnie i moją osobę. Choć oczywiście nie całkowicie.~~

http://www.enneagram.pl/

~Stokrotka~

Reklamy

Jedna myśl na temat “Enneagram, czyli jaki typ osobowości posiadasz.

  1. Lata temu odkryłam enneagram i naciągnęłam chyba wszystkich znajomych, żeby ze mną wypełnili testy. Wtedy wychodziło mi 4w5 i pół roku temu, kiedy znowu trafiłam na test, dalej tak jest. Strasznie fajna sprawa ten enneagram 😀

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s